fbpx

רוצים לקבל מאיתנו פוסטים מעניינים, חדשות וקופונים ישירות למייל?

כתבות נוספות

465

שתפו:

כך תתמודדו עם חרדות ולחצים בתואר

תקופת הלימודים לתואר הראשון היא מרגשת מאוד ומסמנת את תחילתה של חייך הבוגרים. שנים אלו, בהן אנו רוכשים נהרות של ידע ומקבלים טעימה ראשונית במסלול הקריירה שלנו, רצוף בהרבה אי וודאות. איננו בטוחים אם נצטיין בלימודים, או נבין שזה כלל לא בשבילנו, העתיד מלא באפשרויות והמרחב האקדמי, שעדיין זר לנו, דורש היכרות שעשויה לקחת זמן רב. דבר אחד, עם זאת, הוא ודאי – אנו צפויים להתמודד עם מתחים רבים. סטודנטים רבים מדווחים כי הם חווים חרדה ומנהלים את חייהם בצילו של מתח רב אשר עשוי לעתים קרובות להיות ממש בלתי נסבל. על מנת לסייע לך לעבור יותר בקלות את אחת מהתקופות המיוחדות והמרגשות בחייך, אספנו עבורך כמה דרכים יעילות לניהול הלחץ.

קודם כל – לנשום עמוק

כשמפלס המתח מתחיל לעלות על גדותיו ולהקיף אותנו, זהו בדיוק הזמן לקחת דברים בפרופורציות ולזכור עובדה בסיסית – בסופו של יום, הכול חולף. חרדה הפכה להיות ה-תופעה הרפואית של המאה ה-21 ורבים חשים כי אורח החיים המודרני גובה הרבה מהמערכת הרגשית שלנו.

מדוע זה קורה? מערכת העצבים שלנו מתוכננת כך שבמקרי חירום, היא תאפשר לנו להתמודד עם סכנות בצורה היעילה ביותר. כך, אם אנו מותקפים, קצב הלב שעולה וכמויות האדרנלין המוזרמות בדמנו יאפשרו לנו לברוח במהירות או להיאבק באומץ. במבחן, לעומת זאת, לא נוכל להיאבק באגרופים. לכן, חשוב שנדע כיצד לתרגל את האינסטינקט שלנו לראות בכל דבר מאיים כסכנה ולהזכיר לעצמנו, איננו בסכנה.

זוהי הזדמנות כבר בשלב הראשוני הזה ללמוד כיצד לנהל זאת טוב יותר ולזכור כי מנקודת מבט ארוכת טווח, מדובר רק במבחן או עומס לימודים, שתמיד ניתן לתקן או לשפר.

פעילות גופנית

מחקרים רבים מוכיחים כי הקפדה על פעילות גופנית באופן קבוע מסייעת בהפחתת רמות המתח והחרדה. האנדורפינים המופרשים למוח בעת פעילות ספורטיבית פועלים כמשככי כאבים ומאזני מצב רוח טבעיים. נמצא כי הם מסייעים לאיזון רמות המתח ומסייעות לשינה רציפה וסדירה.

תרגול גוף-נפש

פעילות גופנית אינה חייבת להיות רק התעמלות ספורטיבית. ישנן טכניקות גוף רבות המסייעות באיזון גוף-נפש ונמצאו מחקרית כיעילות להפחתת המתח.

  • מיינדפולנס – תרגול מדיטציה בטכניקות מיינדפולנס ילמדו אותך כיצד להקדיש תשומת לב למתרחש בגופך ולרגשות שעולים וכתוצאה מכך גם ללמוד כיצד להתנהל רגשית טוב יותר וללמוד להתבונן בדברים עמם אנו נדרשים להתמודד כפי שהם, ללא פרשנויות.
  • יוגה – תרגול יוגה מאפשר לך ללמוד את גופך באופן מעמיק וללמוד טכניקות נשימה המסייעות להרגיע חרדה.
  • טיפולי עיסוי ודיקור יכולים גם הם לסייע משמעותית בהפחתת החרדה.

חשוב לדבר על הדברים

במידה ומדובר במתח אינטנסיבי אשר מקשה על התפקוד, כדאי לשקול להסתייע בעזרה מקצועית. רוב המוסדות האקדמיים מציעים לסטודנטים שירותי תמיכה נפשית ומחזיקים באנשי צוות מקצועיים שיוכלו לדבר עמך על הדברים המטרידים אותך ולסייע לך לשים דברים בפרופורציות ולנהל את המתח בצורה יעילה.

יש גם לא מעט תוספים צמחיים שיכולים לסייע בהפחתת חרדה. תוספים המכילים ולריאן, תמציות פסיפלורה או טיליה נפוצים מאוד והרבה מחברות התוספים מציעים תערובות איכותיות שעשויות להוות כלי עזר נהדר לניהול החרדה שלך.

אם החלטת להיוועץ בגורם מקצועי, ורמות החרדה מקשות עליך לנהל את חייך, עשוי איש המקצוע להמליץ על טיפול תרופתי להפחתת חרדה. יש לא מעט פתרונות תרופתיים מודרניים עם תופעות לוואי מינימליות שיכולות לסייע בשלב קריטי ולא חייבות ללוות אותנו לאורך כל החיים. המוכנות לקבל כל טיפול עשויה לסייע לך למצוא פתרונות ארוכי טווח ו"רכים" יותר ולהעביר את תקופת הלימודים בצורה נעימה יותר.

מי אנחנו

היגיון של סטודנט היא קהילת הרשת הגדולה במדינה לקהל הסטודנטים, ומטרתה היא לאגד את כלל הלומדים במוסדות להשכלה גבוהה בישראל. עמוד הפייסבוק, חשבון האינסטגרם ואתר האינטרנט הוקמו על מנת להעביר לכם את תקופת הלימודים עם חיוך, להעניק לכם במה ולסדר לכם את ההטבות והמבצעים השווים ביותר – בכל תחומי החיים.

כל הזכויות שמורות Ⓒ היגיון של סטודנט 2020

Site By | SHOWCASE

ייעוץ אישי חינם

מחפשים את מוסד הלימודים
שהכי מתאים לכם? השאירו פרטים כעת

מתלבטים
היכן ללמוד?

לא יודעים איפה להתחיל?

שירות אישי חינם!

מלאו פרטיכם ויועץ לימודים מקצועי
יחזור אליכם בהקדם