fbpx

רוצים לקבל מאיתנו פוסטים מעניינים, חדשות וקופונים ישירות למייל?

כתבות נוספות

alexis-brown-omeaHbEFlN4-unsplash

שתפו:

איך בוחרים מוסד אקדמי?

ההחלטה לגבי מסלול הלימודים מחזיקה בפוטנציאל להיות אחת החשובות בחייו של כל אדם. ההחלטה הזו עשויה לקבוע לא רק את הדרך שעושים באקדמיה, אלא לעיתים את הקריירה או אפילו מסלול החיים.

כיאה להחלטה כה מורכבת, יש מכלול רחב של שיקולים שרצוי להכניס לתוך משוואת הבחירה.שיקולים אלו משתנים מאדם לאדם או אפילו בהתאם למקצועות הלימוד, אולם אין ספק שהבחירה במוסד אקדמי חשובה בכל קנה מידה. אז מה כדאי לקחת בחשבון, ואיך בדיוק מחליטים?

בחינת המסלולים ותנאי הקבלה

עוד לפנים שאתם חושבים איפה ללמוד, עליכם להחליט מה ללמוד. ההחלטה הזו תמצמם עבורכם את מקומות הלימוד, כי לכל אוניברסיטה ומכללה יש מטבע הדברים מסלולי לימוד משלה. שימו לב שייתכנו הבדלים בין המסלולים, או לחלופין שמות שונים של מסלולים פחות או יותר דומים. במעמד הבדיקה, נסו לסקור את תוכניות הלימודים, קורסי החובה והבחירה האפשריים, הצוות האקדמי וכן הלאה.

מעבר לבדיקות המובנות מאליהן שמסלול הלימודים והמוסד עצמו מוכרים על ידי המועצה להשכלה גבוהה, נסו לברר מהי היוקרה של מסלול הלימוד ולאילו הישגים הגיעו בוגריו. יש מקצועות בהם תואר אוניברסיטאי ממוסד נחשב "שווה" יותר ויכול לפתוח לבוגרים אינספור דלתות בעולם התעסוקה. במקרים אחרים, דווקא מוסד המציע מסלול מעשי שמקל על הכניסה לשוק העבודהעשוי לשפר את נקודת הפתיחה של הבוגר הטרי.

מומלץ לבדוק מתי מוסד הלימודים עורך יום פתוח, בין אם מקוון ובין אם לא, ולקחת בו חלק. ביום הפתוח אפשר לשוחח עם הצוות, סטודנטים ובוגרים, לשאול את כל מה שחשוב לשאול ולקבל אולי כיוון לגבי כדאיות הלימודים במוסד.

תנאי הקבלה

אי אפשר להתעלם מדרישות הקבלה למסלול הלימודים המבוקש. ברמה הכללית, תנאי הקבלה יהיו מושפעים כמעט תמיד מהביקוש שיש למסלול הלימודים הספציפי במוסד הנתון. העיקרון פשוט: המוסדות המבוקשים יחמירו את דרישות הקבלה שלהם, בעוד שמוסדות שהביקוש אליהם נמוך יותר עשויים לרכך אותן.

מומלץ לראות איפה אתם עומדים מבחינת ציוני הבגרות והפסיכומטרי, או ליתר דיוק – לאן אתם יכולים להגיע. לפעמים שווה להתאמץ ולנסות לשפר את הנתונים האישייםכדי להגדיל את סיכויי הקבלה למוסדות האיכותיים והנחשקים. שיפור בגרויות או הרשמה למכינה כרוכים בהשקעה, אבל זו השקעה שעשויה להיות משתלמת בגדול.

הלוקיישן כן קובע

חשוב מאוד שתראו היכן מוסדות הלימודים ממוקמים, תוך שאתם חושבים בינכם לבין עצמכם מה יכול להתאים לכם. יש סטודנטים שיחפשו מוסד לימודים קרוב ככל שאפשר למקום המגורים הנוכחי שלהם, בעוד אחרים ישקלו בחיוב התרחקות מהבית. כאשר אתם מנסים להבין באיזו קבוצה אתם נמצאים, קחו בחשבון את הנגישות של המוסד מבחינת רכב או תחבורה ציבורית, אפשרויות התעסוקה באזור במקביל לתואר וכן הלאה.

זכרו שמיקום המוסד עשוי להשפיע על חוויית הלימודים בו. יש מוסדות מרוחקים יחסית שידועים בחיי החברה העשירים שלהם, ומושכים אליהם סטודנטים גם מהסיבה הזו. מנגד, סטודנטים בעלי משפחה ירצו קרוב לוודאי מיקום שיאפשר להם להגיע כמה שיותר מהר הביתה לאחר סיום השיעור האחרון.

עלות הלימודים (וכל מה שמעבר)

השיקול הכלכלי צריך ללוות אתכם בבחירת מסלול ומוסד לימודים – לא רק מבחינת אפשרויות התעסוקה שלכם והמשכורות אחרי הלימודים, אלא גם בכל הנוגע לעלות הלימודים עצמם. הכלל המנחה הוא שלימודים באוניברסיטה יהיו בדרך כלל זולים יותר מאשר במכללה, אבל זה לא כזה פשוט. קודם כל, יש מכללות שמציעות לימודים בשכר לימוד אוניברסיטאי או קרוב לכך. שנית, לפעמים אפשר לקבל במוסד לימודים מסוים מלגות שמוזילות משמעותית את שכר הלימוד.

מומלץ לקחת בחשבון גם את עלויות המחיה, למשל המגורים באזור הקמפוס. כך לדוגמה אחת הסיבות שמושכות סטודנטים לקמפוסים בצפון ובדרום היא שעלויות המחיה שם נוטות להיות זולות משמעותית בהשוואה למרכז. מוסדות לימוד באזור המרכז יכולים להתאים יותר למי שרוצה לשלב עבודה ולימודים, כי בחלק גדול מהמקצועות היצע המשרות במרכז גדול משמעותית בהשוואה לפריפריה.

מי אנחנו

היגיון של סטודנט היא קהילת הרשת הגדולה במדינה לקהל הסטודנטים, ומטרתה היא לאגד את כלל הלומדים במוסדות להשכלה גבוהה בישראל. עמוד הפייסבוק, חשבון האינסטגרם ואתר האינטרנט הוקמו על מנת להעביר לכם את תקופת הלימודים עם חיוך, להעניק לכם במה ולסדר לכם את ההטבות והמבצעים השווים ביותר – בכל תחומי החיים.

כל הזכויות שמורות Ⓒ היגיון של סטודנט 2020

Site By | SHOWCASE

ייעוץ אישי חינם

מחפשים את מוסד הלימודים
שהכי מתאים לכם? השאירו פרטים כעת

מתלבטים
היכן ללמוד?

לא יודעים איפה להתחיל?

שירות אישי חינם!

מלאו פרטיכם ויועץ לימודים מקצועי
יחזור אליכם בהקדם